LASER MASTER

Seglingarna genomfördes i rekordvärme, sol och till en början svaga vindar som så småningom tilltog litet och möjliggjorde att alla 6 planerade seglingar kunde genomföras i fina förhållanden. Resultat finns i bilagor. ///

Kilpailut pidettiin ennätyshelteessä, aurinko ja myöhemmin lisääntynyt tuuli teki mahdolliseksi kilpailun saattamiseksi loppuun saakka. Tulosluettelot löytyvät allaolevista liitteistä.///

During the competition there was record heat wave, but competion could be finalized as winds picked up. The results can be found in the attachments.

 

Info: Roger Nylund, roger.nylund@pp.inet.fi, phone +358405548540.

Laser Masters 2019

27-28.7.2019

All Boats

Laser Std Class Series Summary

Pl  Sail #     Sailor                Subgroup      From                Rmks                    Tot  1         2         3         4         5         6        

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1   FIN214233  Joni Päivinen         Master        Kuopion PS          1969  12   4         (5)       4         2         1         1        

2   FIN1042    Henrik Eklund         Grand Master  Esbo SF        1961  13   2         2         1         3         5         (6)      

3   FIN185344  Mikko Rantala         Apprentice    Tuusulanjä   1976  14   1         1         7         (14)      3         2        

4   FIN1Thomas Baltscheffsky  Grand Master  Esbo Segelföre1962  20   (9)       4         3         1         9         3        

5   FIN185343  Martin Baltscheffsky  Grand Master  Esbo SF1960  20   5         (7)       2         4         2         7        

6   FIN193597  Peter Westermarck     Grand Master  Esbo S1964  37   (11)      8         9         6         10        4        

7   FIN172758  Mikael Haag           Master        Espoon PS   1968  42   7         14        (17)      5         7         9        

8   FIN211411  Pasi Böök             Master        HNP      1968  44   6         13        (14)      13        4         8        

9   FIN210246  Pekka Mäki            Master        YCP             1965  44   (12)      9         8         11        11        5        

10  FIN181493  Tore Kindstedt        Grand Master  Esbo SF 1956  49   3         (18)      6         10        12        18       

11  FIN212705  Casimir Bäck          Master        Nyländska 1967  51   (16)      3         11        7         15        15       

12  FIN185340  Veijo Pönni           Master        Turun PS     1971  53   13        10        (15)      9         8         13       

13  FIN0       Messina Michelangelo  Grand Master  Lohjan  1962  57   14        (17)      10        15        6         12       

14  FIN198215  Juha Laurila          Master        Espoon PS  1970  59   10        15        12        8         (17)      14       

15  FIN195502  Timo Seppäläinen      Grand Master  Helsin960  70   (21)      11        16        19        14        10       

16  FIN94357   Sampo Valjus          Grand Master  Oulun P 1959  72   17        (20)      5         18        13        19       

17  FIN188365  Asko Huumonen         Master        Espoon  1   8         19        18        12        (20)      16       

18  FIN188677  Arto Sormunen         Grand Master  Loh1963  73   15        12        19        (23\BFD)  16        11       

19  FIN138052  Timo Turunen          Master        Nagu SS  1967  75   19        6         13        17        (21)      20       

20  FIN189     Iiro Törmä            Apprentice    Espoon PS  1975  87   (20)      16        20        16        18        17       

21  FIN214111  Ettore Mancinelli     Master        Espoon 1967  99   18        (21)      21        20        19        21       

22  FIN180476  Herrick Ramberg Grand Master  NSS  1957  110  22    22        (23\DNF)  21        22        23\DNS

 

 

   

29-heinä-19                                                  Nagu Segelsällskap                                                     09:22:09

                                                             Laser Masters 2019

                                                                27-28.7.2019

                                                                  All Boats

                                                      Laser Radial Class Series Summary

Pl  Sail NumberSailor   Subgroup   From     Rmks  T   1         2         3         4         5         6        

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1   AUS180037  Juha Vanhakartano Grand Mas Adelaide SC 1962  7   1    1    (3)     2      2         1        

2   SWE170722  Csilla Gal Apprentice & Lady Ludvika SS1976  12  2   2    2         (4)       3         3        

3   FIN194810  Charlotta Lemström  Master & Lady Esbo1968  13  (5)   3     4        1         1         4         

4   FIN208945  Derek Breitenstein  Gr Grand Master  Esbo 1950  23  6  6    (7)       3         6         2        

5   FIN194638  Erik Wahlsten       Master   Åländska SS   1967  25  4    4   (10)      5         5         7        

6   FIN207534  Johan Bischoff Grand Master Esbo SF 1961  31  (10)  8     1         9         8         5        

7   FIN149228  Nils Lagerström Gr Grand Master Esbo SF 1950  32  3 (9)       5      7         9         8        

8   FIN121752  Bengt Enoksson Legends Esbo SF  1944  36  (9)       5         9         6         7         9        

9   FIN165701  Vesa Viitanen Legends  Espoon PS 1943  38  7    11        6         8         (12)      6        

10  FIN77010   Britt Wahlsten Grand Master & Lady  Åländska SS1960  39  8   7  (12)  10  4    10       

11  FIN138051  Olli T Turunen      Legends  Nagu SS  1939  51  (11)      10  8 11  11    11       

12  FIN137682  Lars G Thelestam    Legends  Nyländska JK  1939  57  12        12        11        12        10        (13\DNF) 

 

Laser Master XXVI